Uprava
Predstojnik – izv. prof. dr. sc. Marko Kovačić

Izvanredni je profesor Sveučilišta u Rijeci gdje znanstveno i pedagoški djeluje na razmeđi javnih politika i političke sociologije. Tematski je dominantno usmjeren na problematiku mladih, a sekundarno na obrazovnu politiku. Voditelj je mikrokvalifikacije Analiza javnih politika na UniRi.
Aktivan je u različitim policy arenama politika za mlade na europskoj razini, od članstva u europskim ekspertnim radnim skupinama, do sudjelovanja u predsjedanjima Vijećem EU kao ekspert za mlade. Jedan je od autora nacionalnog sustava certificiranja gradova koji imaju kvalitetnu lokalnu politiku za mlade, a sudjeluje i u procesima uvođenja građanskog odgoja i obrazovanja na lokalnim razinama diljem Hrvatske. Član je Pool of European Youth Researchers, tijela Vijeća Europe i Europske Komisije.
Dobitnik je nekoliko znanstvenih i stručnih nagrada za svoj rad, član je uredništava više znanstvenih časopisa, i evaluator projekata za brojne europske institucije na temu mladih i obrazovanja. Aktivno sudjeluje u radu organizacija i inicijativa mladih i za mlade usmjerenih poboljšanju položaja mladih i kvalitete obrazovanja u Hrvatskoj pa je tako bio i jedan od inicijatora i organizatora prosvjeda podrške cjelovitoj kurikularnoj reformi Hrvatska može bolje 2016. i 2017. godine.
Markovo obrazovanje uključuje: poslijedoktorsko usavršavanje na Sveučilištu u Grazu, doktorat iz javnih politika sa Sveučilištu u Ljubljani, magisterij iz političke znanosti s Central European University u Budimpešti, drugi magisterij, onaj iz javnih politika, s Fakulteta političkih znanosti u Zagrebu gdje je i diplomirao politologiju. Bio je gostujući istraživač na Universitat Pompeu Fabra u Barceloni, a usavršavao se i na Sveučilištu u Minnesoti.
Područja ekspertize: politika za mlade, sociologija mladih, rad s mladima, participacija mladih, stvaranje politika utemeljeno na dokazima
Kolegiji koje predaje: Pedagogija rada s mladima, Obrazovna politika, Studenti i zajednica, Politička sociologija, Istraživački nacrt, Akademska pismenost
Projekti u kojima trenutačno sudjeluje: Europe Goes Local – Supporting Youth Work at the Municipal Level, Professional formation of youth workers: researching, learning and communicating youth work in diverse world and with diverse groups, Ciljevi hrvatskih javnih politika, Politička kompetencija mladih na pragu odraslosti, Analiza dizajna lokalnih obrazovnih politika, Re-Gen: Youth and Urban Regeneration: Let’s Take Back Public Spaces!
Zamjenica predstojnika – dr. sc. Valentina Otmačić
Dr. sc. Valentina Otmačić bavi se znanstvenim, pedagoškim i praktičnim radom u područjima mira, transformacije sukoba i ljudskih prava.
Doktorat iz mirovnih studija stekla je na Odsjeku za društvene i međunarodne studije Sveučilišta u Bradfordu u Velikoj Britaniji. Magistrirala je iz područja rješavanja sukoba na Otvorenom sveučilištu u Barceloni, u Španjolskoj, te iz područja kulture mira, sukoba, obrazovanja i ljudskih prava na Sveučilištu u Granadi, također u Španjolskoj.
U središtu njenog istraživačkog interesa jesu otpor nasilju, konstruktivna transformacija sukoba i studije sjećanja. Izdavačka kuća Routledge 2024.godine objavila je njenu knjigu “Resisting Inter-Ethnic Violence: Community Approaches to Conflict Transformation in Croatia and Bosnia-Herzegovina” (“Otpor međuetničkom nasilju: pristupi transformaciji sukoba unutar lokalnih zajednica u Hrvatskoj te Bosni i Hercegovini”).
Praktičnim radom bavila se u sklopu nekoliko agencija UN-a i međunarodnih nevladinih organizacija u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Tanzaniji, Burundiju, Demokratskoj Republici Kongo, Libanonu i Kolumbiji, u programima izgradnje mira i promicanja ljudskih prava. Stručnjakinja je u području strateškog zagovaranja i edukatorica u području transformacije sukoba. Arab Resource Center for Popular Arts iz Libanona objavio je njen priručnik “Conflict as a challenge: enhancing children’s capacities of constructive conflict transformation” (“Sukob kao izazov: jačanje kapaciteta djece u području konstruktivne transformacije sukoba”).
Stalni suradnici_e
doc. dr. sc. Nebojša Zelič
Doc. dr. sc. Nebojša Zelič radi kao docent na Odsjeku za filozofiju Filozofskog fakulteta u Rijeci. Predaje niz kolegija vezanih za Filozofiju politike i Etiku. Osnivač je i bivši predstojnik Centra za studije mira i konflikata Sveučilišta u Rijeci. U sklopu Centra pokrenuo je projekt građanskog odgoja za srednje škole koji je u suradnji s partnerskim organizacijama (Institut za društvena istraživanja u Zagrebu, Prva riječka gimnazija) postao predmet Škola i zajednica (ŠIZ), koji se provodi u Primorsko-goranskoj županiji, Krapinsko-zagorskoj županiji i Gradu Zagrebu. Također, u sklopu Centra je pokrenuo nakon niza godina Školu mira Mrkopalj koja organizira niz radionica sa srednjoškolcima iz Hrvatske i Srbije.
Bio je voditelj znanstvenog projekta “Dobrobit, pripadnost i socijalna pravednost.“ U znanstvenom radu bavio se mnogim pitanjima od javnog interesa poput pobačaja, imigracija, odnosa crkve i države te socijalne pravednosti.

dr. sc. Mario Žuliček
Dr. sc. Mario Žuliček doktorirao je u području informacijskih i komunikacijskih znanosti na temu utjecaja komunikacijskih poruka na pojedince u trenutku donošenja odluka. U svojem dosadašnjem znanstvenom radu bavio se pitanjima uključivanja građana u procese donošenja odluka te utjecajem komunikacijskog aspekta na navedeno.
Posjeduje više od 10 godina radnog iskustva u organizacijama civilnog društva, od čega većinu vremena u nacionalnom udruženje jedinica lokalne samouprave gdje je imao ulogu koordinatora međunarodnih programa i aktivnosti međunarodnih organizacija za Hrvatsku. Također, imao je ulogu koordinatora procesa vrednovanja lokalnih politika za mlade u hrvatskim gradovima, pod nazivom Grad za mlade.
Aktivan je u međunarodnim organizacijama gdje je bio izabran i u upravljačka tijela – u Upravni odbor ALDA-e, za predsjednika Regionalne mreže mladih te u Predsjedništvo Skupštine europskih regija. Uspješno je završio školu Vijeća Europe te stekao titulu stručnjaka za participativnu demokraciju.
Doktorski studij završio je na Sveučilištu Sjever, a na istom sveučilištu uspješno je završio i diplomski studij odnosa s javnostima.

Helena de Karina, prof.
Helena de Karina (1971) nastavnica je hrvatskog jezika i književnosti u Prvoj riječkoj hrvatskoj gimnaziji. Uz redovnu nastavu, bavi se i neformalnim obrazovanjem mladih u području kulture te je vanjska suradnica Centra za studije mira i konflikata Sveučilišta u Rijeci.
Autorica je i suautorica brojnih projekata usmjerenih na poticanje čitanja i razvoj čitateljske kulture, među kojima se ističu književni program Rijeka riječi, Brusilica za srednjoškolce u sklopu Vriska – riječkog sajma knjiga i autora, Zelena lektira (International Federation of Library Associations and Institutions) te kurikuluma građanskog odgoja i obrazovanja za srednje škole Škola i zajednica. Metodičarka je na projektu Sveučilišta u Rijeci Lektira za 21. stoljeće, suautorica dviju knjiga Albert Camus – Lektira za 21 stoljeće i Franz Kafka – Lektira za 21 stoljeće. Sudjelovala je i u izradi standarda zanimanja za kroatistiku.
Kao predstavnica obrazovnog sektora djeluje u intersektorskoj platformi Centra za kulturu dijaloga. Također, sudjeluje u projektima međunarodne suradnje, poput Horizon projekta ‘The Cartography of the Political Novel in Europe’ Filozofskog fakulteta u Zagrebu, inicijativa i programa globalnog obrazovanja Centra sjever-jug Vijeća Europe, te je sudjelovala kao predavačica na stručnim skupovima, konferencijama i panelima. Članica je Stručne radne skupine za izradu zadataka državne mature Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja u školskoj godini 2024./2025.
Za svoj nastavni, mentorski i stručni rad nagrađena je brojnim priznanjima, uključujući Nagradu Nada Dimić za promicanje društvenih sloboda te više nagrada Ministarstva znanosti i obrazovanja za najbolje odgojno-obrazovne radnike. Mentorica je učenicima koji su osvajali nagrade na državnim i međunarodnim natjecanjima, uključujući smotre Lidrano i natjecanja u digitalnom pripovijedanju u sklopu Erasmus+ programa BRIGHTS.

Marija Špoljarić, mag. oec
Marija Špoljarić, mag. oec., bavi se administrativnim, organizacijskim i marketinškim poslovima. Magistrirala je na području rodne perspektive energetskog siromaštva na Ekonomskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci,gdje je također završila i prijediplomski studij.
Tijekom studija bila je izrazito aktivna kao studentska predstavnica na lokalnoj i nacionalnoj razini, a ističe je funkcija nacionalne koordinatorice projekta nabave menstrualnih potrepština na sveučilištima u Hrvatskoj. Također je bila studentska predstavnica i na europskoj razini putem YUFE (Young Universities for the Future of Europe) sveučilišne alijanse.
Nakon studija se zapošljava u Zakladi Sveučilišta u Rijeci te na mjestu administrativne asistentice sudjeluje na Obzor Europa i Interreg programima.

Vanjski suradnici_e
doc. dr. sc. Marjeta Šinko

Marjeta Šinko docentica je na Fakultetu političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu, na Odsjeku za komparativnu politiku. Studirala je političke znanosti u Hrvatskoj i Njemačkoj te je bila gostujuća stipendistica na Sveučilištu u Ljubljani (Slovenija) i Sveučilištu Alberta (Kanada). Njezin doktorat bio je na temu komparativnih politika rodne ravnopravnosti.
Fokus njenog istraživačkog i nastavnog interese su teme: rod i politika, komparativna politika i javne politike. Istraživačica je na projektu o ciljevima hrvatskih javnih politika te predaje kolegije “Rod i politika” (na hrvatskom i engleskom) i “Komparativni politički sustavi” na Fakultetu političkih znanosti. Predstojnica je Odsjeka za komparativnu politiku i članica raznih organizacija (feminističke nevladine udruge, sindikati, strukovne politološke udruge). Nedavno je (ponovno) izabrana za članicu IPSA RC19 Odbora za rodnu politiku i javne politike.
Njezini objavljeni radovi uključuju članke i uređene knjige kao što su “Žene u parlamentima – globalna perspektiva”, “Političke stranke i regrutacija žena u parlamente: primjena kvota u zemljama Europske Unije”, “Politika rodne jednakosti Europske unije: javnopolitička evolucija i feministička evaluacija”, “Rodno osvještavanje politika u Hrvatskoj: prožimajući ili marginalni cilj nacionalnih strategija?” i Žene i politika: feministička politička znanosti. Njezino nedavno objavljeno poglavlje u knjizi na engleskom je “Only Stand-ins? Women’s Parliamentary Representation and Quota Implementation in Croatia Since 2011” (2023) u Party Politics and the Implementation of Gender Quotas: Resisting Institutions (ur. Lang, Meier & Sauer, Palgrave Macmillan).
prof. dr. sc. Ana Petek

Ana Petek redovita je profesorica na Fakultetu političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu, na Odsjeku za javne politike i političku ekonomiju, na kojem je zaposlena od 2006. Diplomirala je novinarstvo i politologiju, a magistrirala i doktorirala u polju politologije.
Njezini znanstveni interesi pripadaju prvenstveno u politološku granu javnih politika, a specifično su usmjereni na teoriju javnih politika, dizajn javnih politika, komparativne javne politike, hrvatske javne politike, te kvalitativne metode istraživanja, a posebno se specijalizirala za politiku prema osobama s invaliditetom i politiku mentalnog zdravlja. Iz navedenih područja objavila je više od 40 znanstvenih i stručnih radova u međunarodnim i domaćim časopisima i zbornicima radova, među kojima su najistaknutiji članci o ciljevima javnih politika. Sudjelovala na u radu na više istraživačkih projekata među kojima treba istaknuti voditeljstvo projekta Sveučilišta u Zagrebu „Kako vlada Vlada: Ciljevi hrvatskih javnih politika“ te projekt HRZZ-a „Dobrobit, pripadnost i socijalna pravednost“ Filozofskog fakulteta u Rijeci na kojem je bila suradnica.
U nastavnom radu surađivala i izvodila nastavu na više kolegija prijediplomskog i diplomskog studija politologije i novinarstva, na predmetima javnih politika i metodologije društvenih znanosti, a dizajnirala je i uvela novi kolegij Kvalitativne metode istraživanja. Tijekom svojeg znanstvenog usavršavanja sudjelovala je u radu 10 ljetnih škola i doktorskih seminara u Italiji, SAD-u, Danskoj, Finskoj, Sloveniji i Hrvatskoj, ponajviše okrenutih metodološkim pitanjima kod renomiranih svjetskih istraživača. Izlagala je svoje radove na više od 20 međunarodnih konferencija (SAD, Poljska, Latvija, Španjolska, Francuska, Čile, Belgija, Kanada, Njemačka, Hrvatska) te je održala pozvana predavanja u inozemstvu u Finskoj i u Beogradu. Recenzirala je više od 20 znanstvenih radova za međunarodne i domaće časopise te bila članica uredništva nekoliko znanstvenih časopisa (Hrvatska i komparativna javna uprava, Macro Management & Public Policy, Anali Hrvatskog politološkog društva, Političke perspektive, Politička misao).
Ana Petek je članica Hrvatskog politološkog društva, Međunarodnog udruženja za političku znanost (IPSA), Međunarodnog udruženja za javne politike (IPPA), te domaćeg Instituta za javnu upravu. Obnašala je više voditeljskih dužnosti na sveučilištu, uključujući predstojnicu Odsjeka za javne politike i voditeljicu Koordinacije metodoloških predmeta Fakulteta političkih znanosti. Aktivna je sindikalna povjerenica.
doc. dr. sc. Marija Spevan, pred.
dr. sc. Gorana Mišić
prof. dr. sc. Marta Zorko
izv. prof. dr. sc. Danijel Baturina
prof. dr. sc. Vesna Kovač
doc. dr. sc. Silvije Šegulja
prof. dr. sc. Saša Zelenika
izv. prof. dr. sc. Željka Tonković
izv. prof. dr. sc. Vanja Jurišić
doc. dr. sc. Tena Prelec