Diljem svijeta raste učestalost i pogubnost oružanih sukoba te drugih oblika masovnog nasilja. Neki od najpogubnijih ratova koji se trenutno vode na području Europe, a kakvi su se 1990-ih vodili na području bivše Jugoslavije, nazivaju se etničkim sukobima. “Pogonsko gorivo” takvih sukoba su etničke ili nacionalne podjele stanovništva u multietničkim društvima.
I dok se političari, znanstvenici i civilno društvo bave analizom i pokušajima rješavanja ovakvih sukoba na nacionalnoj razini, primjeri uspješnog otpora etničkom nasilju na lokalnoj razini često ostaju nezapaženi. Tako su tijekom 1990-ih na području Hrvatske, Bosne i Hercegovine te Kosova neke multietničke zajednice očuvale zajedništvo i mir unatoč širem ratnom kontekstu. Isto tako, na području Cipra, Ukrajine i Izraela/Palestine žive etnički miješane zajednice koje su pružile, ili još uvijek pružaju, konstruktivni otpor etničkim podjelama i nasilju.
Ova interdisciplinarna međunarodna konferencija prilika je za razmjenu znanja, iskustava i naučenih lekcija o konstruktivnom otporu nasilju i očuvanju lokalnog mira i u najtežim okolnostima.
Jer lokalna zajednica često ima veću moć nego što mislimo.
Konferencija će se održati u ponedjeljak, 22. rujna 2025. godine, s početkom u 10 sati, na Kampusu Sveučilišta u Rijeci.
Nacrt agende i poziv za registracije objavit ćemo uskoro.