Tekući projekti
Professional formation of youth workers: researching, learning and communicating youth work in diverse world and with diverse groups (Erasmus+)
Naziv projekta: Professional Development of Youth Workers: learning, researching, communicating values and theories influencing practice with diverse groups
Kratki naziv projekta: PD4D
Vodeći partner: Tallinn University, Talinn, Estonija
Partneri:
- Sveučilište u Rijeci, Rijeka, Hrvatska
- Sojuz za mladinska rabota Skopje, Skopje, Sjeverna Makedonija
- National University of Ireland, Maynooth, Irska
- Victoria University Australia, Foorscray, Australija
Ukupni proračun: 400 000 €
Fond/program: Erasmus+ program
Trajanje projekta: 1.9.2024. – 28.2.2027.
Opis projekta:
Sveobuhvatni cilj ovog projekta je unaprijediti profesionalizam praktičara koji rade s mladima u rješavanju potreba različitih skupina mladih. Projekt potiče suradnju između edukatora i praktičara, olakšava integraciju teorijskog znanja s praktičnom primjenom, osnažuje radnike s mladima za razvoj inovativnih pristupa i aktivnosti te promiče prakse u radu s mladima utemeljene na dokazima, čime se jača kvaliteta i prepoznatljivost rada s mladima.
Provest će se zajedničko istraživanje, učenje, analiza i rasprava, uključujući edukatore i radnike s mladima. Podržat će se praktičari koji rade s mladima u stvaranju inovativnih aktivnosti i pristupa prilagođenih različitim skupinama mladih. Podržat će se mlade radnike u istraživanju i komuniciranju njihove prakse. Partnerske organizacije će na temelju suradnje i zajedničkih napora razviti smjernice i metodologiju za podučavanje rada s mladima i raznolikosti, kao i za istraživanje i komuniciranje navedenog.
U sklopu projekta kreirat će se izvješće o usporedbi programa rada s mladima, identificirajući temeljne vrijednosti i teorijske okvire, s fokusom na rad s mladima iz različitih skupina. Navedeno uključuje pregled literature i nastavnih materijala. Kreirat će se smjernice i metodologija za podučavanje rada s mladima i raznolikosti, kroz suradnju između edukatora i praktičara. Isto tako, kreirat će se smjernice i metodologija za razvoj, istraživanje i komunikaciju rada s mladima s različitim skupinama mladih.

Škola mira Mrkopalj
Naziv projekta: Škola mira
Naziv šire inicijative: “Putevima goranskih mirovnjaka”: očuvanje mirovnog nasljeđa Gorskog kotara i revitalizacija djelovanja Škole mira u Gorskom kotaru
Vodeći partner: Centar za studije mira i konflikata, Sveučilište u Rijeci
Partneri:
- Primorsko-goranska županija
- Inicijativa mladih za ljudska prava (YIHR) Hrvatska
- Centar za mirovne studije
Izvor financiranja: trenutno ne postoji (prethodne aktivnosti financirane iz različitih izvora ili provedene pro bono)
Trajanje projekta: 21. 09.2022. – do daljnjeg
Opis projekta
Projekt Škola mira dio je šire inicijative za očuvanje mirovnog naslijeđa Gorskog kotara, jedine regije u Hrvatskoj u kojoj je tijekom 1990-ih očuvan mir i suradnja između etničkih Hrvata i etničkih Srba. Jedna od ključnih aktivnosti ove inicijative je revitalizacija djelovanja Škole mira koju je 1994. u Mrkoplju pokrenuo mirovni aktivist Franjo Starčević.
Vizija suvremene Škole mira je društvo u kojem svi članovi znaju kako i zašto konstruktivno surađivati u miru, a nasilje nije prihvatljiva opcija. Ciljevi suvremene Škole mira su: a) očuvanje iskustava inicijalne Škole mira, njezine važne društvene uloge, te arhive i sjećanja na njenog pokretača Franju Starčevića; b) stvaranje prilika za stjecanje i razmjenu znanja i iskustava iz područja mira, tolerancije i nenasilnog rješavanja sukoba; c) promicanje Gorskog kotara kao regije multietničke suradnje i mira; d) doprinos društvenom i gospodarskom razvoju Gorskog kotara; e) doprinos izgradnji i očuvanju mira u Hrvatskoj i u svijetu.
Od 2022. do 2024. godine u sklopu ovog projekta proveden je niz radionica za učenike srednjih škola iz Hrvatske (Rijeka, Moravice) i Srbije (Užice), radionice iz čitanja i pisanja antiratne poezije te ljetna aktivistička škola za mlade. U rujnu 2024. godine obilježena je trideseta obljetnica pokretanja Škole mira u Mrkoplju, uz spomen-šetnju i okupljanje bivših polaznika i predavača.
Škola i zajednica
Naziv projekta: Škola i zajednica
Kratki naziv projekta: ŠiZ
Vodeći partner: Institut za društvena istraživanja u Zagrebu
Partneri:
- Sveučilište u Rijeci, Centar za studije mira i konflikata
- Prva riječka hrvatska gimnazija
- Centar za kulturu dijaloga
Izvor financiranja: Institut za društvena istraživanja u Zagrebu, Sveučilište u Rijeci
Trajanje projekta: 1.1.2022. – do daljnjeg
Opis projekta
Projekt Škola i zajednica provodi se u suradnji Sveučilišta u Rijeci, Prve riječke hrvatske gimnazije, Centra za kulturu dijaloga i Instituta za društvena istraživanja u Zagrebu. Škola i zajednica (ŠiZ) fakultativni je predmet građanskog odgoja i obrazovanja u srednjim školama, osmišljen s ciljem promjene perspektive o građanskom odgoju i obrazovanju kroz približavanje škole zajednici i zajednice školi. Predmet je inovativno i jedinstveno odgojno-obrazovno iskustvo, a nadovezuje se i upotpunjuje s međupredmetnom temom građanski odgoj i obrazovanje kao i ishodima u kurikulumima nastavnih predmeta iz društveno-humanističkog područja poučavanja i učenja. ŠiZ se temelji na postavci da je za ostvarivanje osobne i društvene dobrobiti kod učenika nužno razvijati znanja, vještine i stavove o važnosti povezanosti u zajednici i aktivnog djelovanja pojedinaca. U skladu s time, učenici u sklopu predmeta odabiru, istražuju, stječu iskustvo te predlažu rješenje određenih pojava i problema u zajednici koje učenici samostalno identificiraju iz različitih tematskih područja.
U sklopu ŠiZ-a osmišljen je prijedlog kurikuluma građanskog odgoja i obrazovanja u srednjoj školi. Aktivnosti koje se provode u sklopu projekta su: edukacija nastavnika i nastavnica srednjih škola za provedbu predmeta, uvođenje i praćenje provedbe ŠiZ-a u srednjim školama, kontinuirana mentorska podrška nastavnicima i nastavnicama koji provode predmet te unaprjeđenje postojećeg prijedloga kurikuluma ŠiZ-a novim spoznajama i materijalima.
Dokument „Škola i zajednica. Prijedlog kurikuluma građanskog odgoja i obrazovanja u srednjoj školi“
Konferencija “The power of the local”
Naziv projekta: The Power of the Local
Vodeći partner: Centar za studije mira i konflikata, Sveučilište u Rijeci
Izvor financiranja: Norveška ambasada u Hrvatskoj
Trajanje projekta: Jednokratno događanje – 25. rujna 2025.
Opis projekta
Interdisciplinarna međunarodna konferencija koja okuplja znanstvenike i aktiviste bit će jedinstvena prilika da se ta pitanja obrade iz više perspektiva. Konferenciju će 25. rujna 2025. organizirati Centar za studije mira i sukoba Sveučilišta u Rijeci u hibridnom formatu (uživo i online). S obzirom na važnost transgeneracijskog prijenosa pozitivnog sjećanja i kritičnost perspektiva novih generacija, poticat će se sudjelovanje mladih.
Javnopolitički kolokvij
Javnopolitički kolokvij projekt je usmjeren na jačanje kapaciteta Sveučilišta u Rijeci, a posebice Sveučilišnog instituta za budućnost, u području javnih politika. Iako na Sveučilištu trenutno ne postoji studijski program posvećen javnim politikama, unutar institucije djeluje niz znanstvenika i znanstvenica koji se bave pojedinim sektorskim politikama. Ovim projektom želi se stvoriti platforma za međusobnu suradnju i razmjenu znanja, kao i potaknuti promišljanje o uvođenju novog studijskog programa iz područja javnih politika.
Ciljevi projekta uključuju:
- razvoj institucionalnih i znanstvenih kapaciteta Sveučilišnog instituta u području političke znanosti, posebice javnih politika,
- provedba istraživanja u području metodologije javnih politika,
- osnaživanje suradnje među znanstvenicima koji se bave javnim politikama,
- poticanje dijaloga između akademske zajednice i šire javnosti,
- diseminaciju istraživačkih nalaza studentima i svim zainteresiranim dionicima.
Jedna od ključnih aktivnosti unutar projekta je i pokretanje mikrokvalifikacije ”Analiza javnih politika“, koja će studentima i profesionalcima omogućiti stjecanje konkretnih znanja i vještina u ovom važnom području.
Projekt se provodi u okviru Centra za studije mira i konflikata, u suradnji s politolozima i politologinjama iz Hrvatske i inozemstva.
Članovi projektnog tima:
- izv. prof. dr. sc. Marko Kovačić (Sveučilište u Rijeci)
- prof. dr. sc. Ana Petek (Sveučilište u Rijeci / Sveučilište u Zagrebu)
- doc. dr. sc. Marjeta Šinko (Sveučilište u Rijeci / Sveučilište u Zagrebu)
Završeni projekti
–